ACİL NAKİT İHTİYACIM VAR NE YAPMALIYIM? - Doviz Altın Borsa
 • YARIM ALTIN
  971,02
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9364
  % -0,02
 • € EURO
  6,5634
  % -0,10
 • £ POUND
  7,7938
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  0,8562
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0959
  % -0,01
 • BITCOIN
  49343,691
  % -2,93
 • BIST 100
  122.540,2200
  % -0,17

ACİL NAKİT İHTİYACIM VAR NE YAPMALIYIM?

ACİL NAKİT İHTİYACIM VAR NE YAPMALIYIM?

Para günümüzde en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri. Hatta diğer ihtiyaçlarımızın birçoğunu para sayesinde alabiliyoruz. Bu noktada para cidden önemli. Bazı zamanlar elimiz sıkışık olmasa da bazen para elimizden uçup gitmiş gibi oluyor. Acil nakit ihtiyacı kapıda karşılıyor bizleri. Eğer siz de acil nakit ihtiyacım var ne yapmalıyım diyenlerdeyseniz bu yazı tam size göre.

Acil nakit ihtiyacınızı öncelikle yerelde halletmeye çalışın. Yani,

 • Borç isteyin eşten, dosttan
 • El işi ürünler satın
 • Garsonluk gibi kısa zamanda elinizi bollaştıracak işlerde çalışın
 • Hobilerinizi anlık kazanca çevirin.

Seçenekler Çok Seçim Size Ait

Tüm bunlar sizleri rahatlatacak öneriler. En yakınlarınızdan borç istemek sizleri sıkıntıya sokmayacaktır. Neticede borç isteyeceğiniz insanlar tefeci değilse borcun vadesi uzar kısalır, halden anlarlar ayrıca. Bununla beraber faiz gibi bir durum da yaşanmayacağından ne kadar borç aldıysanız o kadar ödersiniz. Bir diğer seçenek ise el işi ürünler satmak. El işinden kastımız çok emek gerektirip yorgunluktan bitap düşüren şeyler değil tabii. Kısa zamanda az emek çok kazanç ürünler yapıp satmanız. Hiç olmazsa 2. el ürünlerinizi piyasaya sürmeniz. Böylelikle hem evinizdeki fazlalıktan kurtulmuş oluyorsunuz hem de nakit ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Garsonluk gibi iş kolları ise hem sosyalleşmeyi hem de para kazanmayı sağlıyor. Özellikle çok iyi bit performans sergilediğinizde alacağınız bahşişler de cabası oluyor. Hobilerinizi anlık kazanca çevirmek size yine tamemen size bağlı. Örneğin, hayvan severseniz köpek bakıcılığı yapabilirsiniz. Eşsiz hattatlık bilginizi burada konuştura bilirsiniz. Veya müzik aleti çalıyorsanız sokaklar sizi bekliyor. Acil nakit ihtiyacım var ne yapmalıyım dediğinizde yapacağınız en basit işler bunlar oluyor. Belki vakit olarak zamanınızı alıyor ama başka bir külfet oluşturmuyor.

Bankalar Bir Diğer Seçenek

Ama vakit kaybı yapmak istemiyorsanız verebileceğimiz en iyi tavsiye bankalara başvuru yapmak. Kredi çekmek bugün pekçok insanın başvurduğu bir yöntem. Sonrasında oluşturduğu meşakkat seviyesi tartışılır olsa da kısa zamanda parasızlığınıza çözüm olabilir. Bunun  için yapabileceğiniz şey çok kolay. Öncelikle kredi notunuzu öğrenin. Eğer kredi notunuz bankaların aradığı nottan düşükse sizi yukardaki seçeneklerle baş başa bırakalım. Ama kredi notunuz normalse o zaman SMS ile mesaj atabilir veya internet bankacılığıyla başvurabilirsiniz. Yok ben biriyle yüz yüze görüşmek istiyorum, bilgi almam lazım diyorsanız o zaman banka şubelerine uğrayabilirsiniz. Faizler konusunda çok iyi araştırma yapmalısınız. Gerekirse pekçok banka gezin birçok bankacı ile konuşun. Elinize kalemi kağıdı alın ve hesaplayın. Bugün harcadığınız paralar daha sonrasında sıkıntı oluşturmasın size. Ayrıca bankanın mazisini de iyi araştırın. Küçük bir ekonomik krizde sizi yarı yolda bırakmamalı. Hemen kepenk indirmemeli. Tüm bu durumları göz önünde bulundurduysanız ve başvuruyu yaptıysanız sırada belge toplama işlemi var demektir. Bankalar sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda işlem yapar. Bundan dolayı yanlış ya da eksik bilgi vermemelisiniz. Özellikle ödeme konusunda kolaylık olsun diye vereceğiniz aynı bilgi daha sonra size adliye yollarını gösterebilir. Tüm belgeleri biraraya getirdiyseniz ve bankanızın da gözünde iyi bir imaj çizdiyseniz dosyanızın akıbetinden endişe etmeyin. Hele büyüklerinizin de desteği ile arsa vs. teminat gösterdiyseniz bu iş tamam. Tabii ki sonrasında bu kredinin faiz ödemesi olacaktır. Kredinin bu kısmı can sıkıcı olabilir. Neticede bankalar kaşıkla verdiğini kepçeyle alan kurumlar. Bundan dolayı kredi çekecekseniz defalarca düşünün. Ve araştırmalarınızı buna göre yapın. Acil nakit ihtiyacım var ne yapmalıyım derken daha büyük bir batağa saplanmayın.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler! başlıklı makalemizde Bitcoin Cash, bitcoin nasıl kullanılır ve bitcoin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.