• YARIM ALTIN
  993,45
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9858
  % 0,15
 • € EURO
  6,6163
  % 0,28
 • £ POUND
  7,8635
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  0,8632
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0940
  % -0,51
 • BITCOIN
  54996,441
  % -1,77
 • BIST 100
  119.669,8100
  % -0,15

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsaya giriş yapacak olanlar için borsa yatırım hesabı nasıl açılır bu yazımızda detaylı bit şekilde anlatıyoruz.

Borsa piyasasında elinizdeki birikimlerinizi değerlendirerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Borsaya giriş yapmadan önce eğitim almanız sizlerin yararına olacaktır. Aldığınız eğitimler sayesinde bilinçli bir yatırımcı olabilirsiniz. Ama ilk önce borsaya girerken yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere borsa yatırım hesabı nasıl açılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Yatırım için borsayı seçen kişiler birikimlerini değerlendirmek için vadeli hesap açtırmaları gerekiyor. Bu hesaplar borsa işlemi yaptıran banka ve özel şirketler tarafından açılır. İstediğiniz herhangi birini seçerek, hesabınızı açtırmalısınız. Hesap açtırmadan, aracı kurumu seçmeden yatırım yapmanız mümkün değildir. Şimdi, borsaya giriş yapmak için gerekli olan prosedürlerin üzerinde duralım.

Borsa hesabı açtırmak için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu kritere uyuyorsanız, diğer kriter seçeceğiniz aracı kurumun minimum başlangıç teminat ücretine sahip olmanız gerektiğidir. Şöyle ki eğer ki aracı kurumu piyasaya giriş yapmanız için en az 100 dolarınızın olmasını istiyorsa, hesabınıza ilk etapta minimum olarak bu rakam veya üzerinde para yatırmalısınız. Bakiyeniz eksik olursa yatırım yapmanız mümkün değildir. Bu yüzden yatırım için minimum rakamı öğrenmelisiniz. Böylelikle işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlayacak borsa aracı kurumu seçerek, yatırım hesabı açma talebinde bulunmanız gerekiyor. Bu talebi kurumların şubesine giderek yapabilirsiniz ya da internet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Farklı iki türlü yapabilirsiniz. Hiç fark etmez. Gerekli prosedürler yerine getirdiğinizde kısa sürede hesabınızı aktif hale getirirler. Bunun için nüfus cüzdanı ve ikamet belgesinin fotokopisini istemektedirler. Bunların dışında bazı kurumlar ikametgah adresini doğrulamak için son birkaç ayın elektrik, su, doğal gaz faturasını isteyebilmektedir. İstenenleri kurama ilettiğinizde birkaç gün içinde hesabınız açılır. Bu konuda bilmeniz gereken önemli prosedürlerin üzerinde durmak istiyorum.

ilginizi Çekebilir  Kamuya Personel Alımları Başladı

Borsa hesabı açtırmak istediğiniz aracı kurumunun fonksiyonları yatırımlarınız için oldukça önemlidir. Çünkü kurumların hepsi piyasanın tüm özelliklerini kullandırmamaktır. Bu özellikleri kullandırmak için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli yetki belgesine sahip olmak gerekir. Bu belgeye sahip olmayanlar işlemleri kullandıramazlar. Bu yüzden borsada kullanacağınız yöntemleri piyasaya giriş yapmadan belirlemelisiniz. Ya da direkt olarak geniş yetki belgesine sahip olan kurumları seçmelisiniz. Böylelikle karar verdiğinizden başka özellik kullanacağınız da sıkıntı çekmezsiniz. Geniş yetki belgesi sayesinde tüm işlemleri yapmak daha mantıklıdır. Bu konuda elbette ki komisyon ücretlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ücretlerin fazla olması, yatırım mantığına uymamaktadır. Düşük oranları tercih eden kurum seçiminde bulunmalısınız.

Aracı Kurumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken, kurumun yasal olmasıdır. Bunun nedeni yasal olmayan kurumlar nedeniyle dolandırılma riski bulunmasıdır. Bu nedenle SPK’nın düzenlemelerine ve denetlemelerine uygun bulunan, yetki belgesi verilen kurumları tercih etmelisiniz. Böylelikle dolandırılma gibi ihtimalleri ortadan kaldırarak, işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Küçük miktardaki birikimlerinizi uzun vadede güzel miktarda değerlendirebilirsiniz. Bunun için borsa bilginizin ve deneyiminizin yerinde olması gerekiyor. Bu konuda aracı kurumların sunmuş olduğu eğitimlerden ve demo hesap hizmetinden faydalanmanızı öneririz. Böylece doğru zamanda, doğru işlemleri yapabilir birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Borsada para kazanmak için yapılması gerekenler bu yazımızda anlattık.

Sonuç olarak; borsa hesabı açmak için aracı kurumu seçilmesi gerekiyor. Bunun için ya bankaları ya da özel şirketlerden birini seçersiniz. Banka veya özel şirket seçmenizin farkı yoktur. Çünkü her iki aracı kurumu borsada işlemlerinizi gerçekleştirmek için komisyon ücreti kesintisi yapar. Bu nedenle komisyon oranı düşük olan kurumu seçmeniz yararınıza olacaktır. Bu konuda gerekli hususları demo hesaplarda alıştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Hem tecrübe kazanırsınız hem de paranızı nasıl yönetmeniz gerektiği hususunu anlayarak, piyasada kendinize has taktikler oluşturabilirsiniz. Böylelikle zaman içinde profesyoneller gibi düşüncelere sahip olabilir, paranızı en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.

ilginizi Çekebilir  En iyi Yatırım Aracı Borsa mı