• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9034
  % -0,24
 • € EURO
  7,4597
  % -0,33
 • £ POUND
  8,3709
  % -1,35
 • ¥ YUAN
  0,9724
  % -0,43
 • РУБ RUBLE
  0,0940
  % -0,15
 • BITCOIN
  64405,515
  % -4,49
 • BIST 100
  99.768,15
  % 0,58

Borsada Yatırım Yapacakların Kesinlikle Bilmesi Gereken 5 Konu

Borsada Yatırım Yapacakların Kesinlikle Bilmesi Gereken 5 Konu

Borsada yatırım yapıp para kazanmanın hayalini kuranlardan mısınız? Eğer öyleyseniz birazdan sizinle paylaşacaklarımıza kulak vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü borsa kesinlikle bir oyun değildir ve kurallarını bilmeden para kazanamazsınız. Üstelik kendinizi borsaya tam anlamıyla hazırlamanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Aslında basit bir şekilde yatırım yapılabilen borsada, bilginiz olmadan yatırım yapmaya kalkarsanız her şey sizin için zorlaşacaktır. Nasıl bir ortam olduğunu bilmezseniz, atacağınız adıma da karar veremezsiniz ve sonucunda muhtemelen yanlış ilerleyerek batarsınız. Bundan sonra da borsada para kazanmanın imkansız olduğunu düşünmeye başlarsınız. İşte bu nedenle sizlerle 5 önemli konu paylaşmak istiyoruz.

Borsayı Tanımadan İşleme Başlamayın

Eğer borsada yatırım yaparak para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız öncelikle piyasayı tam anlamıyla tanıyın. Yani atacağınız ilk adım, kulaktan dolma bilgiler yerine kendi araştırmalarınız sonucunda elde edeceğiniz bilgiler olmalıdır. Siz borsa hakkında araştırma yapmaya başladığınız zaman, neler yapmanız gerektiği konusunda daha net düşüncelere sahip olursunuz.

Borsa hakkında bilgi edinmek ve piyasayı tanımak için internette araştırmalar yapabilirsiniz. Karşınıza birçok makale çıkacaktır ve bunlara göz attığınız zaman, ortamı tanımaya başlayacaksınız. Buna ek olarak uzmanlar tarafından hazırlanan kitaplara ve eğitim seminerlerine de ulaşabilirsiniz.

Kendi Borsa Stratejilerinizi Geliştirin

Borsada başarılı olmanın öncelikli kurallarından birisi de kesinlikle kendi stratejilerinize sahip olmanızdır. Birçok kişi, borsada yatırım yapan ve para kazanan kişilerin izlediği stratejiyi kullanarak başarılı olacaklarını düşünürler. Ama bu yanlıştır ve işe yaramayacaktır. Çünkü herkesin piyasaya bakışı ve yatırım mantığı birbirinden farklıdır.

Kendi borsa stratejilerinizi geliştirmek için yapmanız gereken ilk şey, bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Piyasayı tanıdıkça nasıl bir yolda ilerlemeniz gerektiğini anlamaya başlarsınız. Bu sayede de yatırım kararınıza bağlı olarak bir strateji üretebilirsiniz.

Analiz Yapmayı Öğrenin

Borsada analizler, birçok kişi için gereksiz gözükmektedir. Oysaki yapacağınız işlemle ilgili birçok bilgiyi analizler sayesinde elde edersiniz. Örneğin; riskli seviyeleri, destek ve direnç noktalarını analizler sayesinde öğrenirsiniz. Böylece çok daha güvenli pozisyonlar oluşturabilir ve kazanacağınız parayı maksimize edebilirsiniz.

ilginizi Çekebilir  İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknik ve temel olarak ikiye ayrılan analizler, kolay bir şekilde öğrenilebilir. İnternette analizler hakkında birçok bilgi bulabileceğiniz gibi eğitim amaçlı videolara da ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak uzmanlar tarafından hazırlanan analiz raporlarına da göz atarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Borsada dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken önemli konulardan birisi de ilgi alanlarınıza göre işlem yapmaktır. Yani borsada işlem gören hisse senetlerini, ilgi alanlarınıza göre seçerek daha başarılı olabilirsiniz. Çünkü ilgilendiğiniz ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz, şirketler ile sektörler hakkında daha doğru yorumlar yapabilirsiniz. Bu sayede de hisse senetlerinin gelecekte hangi yönde ilerleyeceklerini tahmin edebilirsiniz.

Sırf kazandırıyor diye bir hisse senedini seçmek yerine hakkında bilgi sahibi olduğunuz şirketlerin hisselerini tercih etmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Üstelik bu şirket hakkında haberleri takip etmek, yapılan değişiklikleri anlamak ve hisse senetlerinin nasıl tepkiler vereceğini yorumlamak daha kolay olacaktır.

Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın

Borsada dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de psikolojidir. Çünkü yapılan hataların büyük çoğunluğu sağlam olmayan psikolojiler nedeniyle gerçekleşmektedir. Hisse senetlerine duygusal yaklaşmamalı ve yaşanan değişiklikler karşısında sakin kalmalısınız. Eğer heyecan yapar ve paniğe kapılırsanız muhtemelen yanlış kararlara alırsınız. Sonucunda da kazanmak yerine kaybedersiniz.

Sakin, sabırlı ve istikrarlı bir psikoloji ile borsada ilerleyebilmek için borsaya tamamen hakim olmanız gerekmektedir. Bilmediğiniz konularda yaşadığınız tedirginliği düşündüğünüz zaman bu dediklerimize hak vermeniz daha kolay olacaktır. Bunların hepsi borsada da geçerlidir ve mutlaka duvar gibi bir psikoloji ile işlem yapılmalıdır.

YORUMLAR YAZ
 • JamesReafe3 hafta önce
 • Great looking website. Think you did a great deal of your very own coding.

 • BriancIp2 ay önce
 • Great looking website. Presume you did a lot of your own coding.

 • AffiliateLabz3 ay önce
 • Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂