İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Doviz Altın Borsa
 • YARIM ALTIN
  971,02
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9364
  % -0,02
 • € EURO
  6,5634
  % -0,10
 • £ POUND
  7,7938
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  0,8562
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0959
  % -0,01
 • BITCOIN
  49367,507
  % -2,93
 • BIST 100
  122.540,2200
  % -0,17

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde insanoğlu teknolojiye, modaya ve içerisinde bulunduğumuz çağa ayak uydurmak için ciddi anlamda para kazanmak ve harcama yapmak zorundadır. Ancak bırakın modayı, teknolojiyi, lüks yaşamayı veya modayı, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar bile para kazanamıyor. Çünkü günümüz ekonomik şartları insanı harcamaya, ayak uydurmaya zorladığı için kazandıkları para harcamalarına yetmiyor. Bu sebepten dolayı insanlar genel ihtiyaçları için bankalardan ihtiyaç kredisi almaya başvuruyor. Tabi bu durumun ciddiyetine göre insanlar çok araştırma yapmadan ilk gelen yerden düşünmeden kredi alıyor. E tabi bu da insanları zarara, geçim sıkıntısına ve huzursuzluğa sürüklüyor. Bunun olması adına kredi çekecek olan kişinin acelecilik durumu ne olursa olsun kısa da olsa bir araştırma yaparak, doğru bir karar ile kredi kullanmak gerekir. Biz de bu yazımızda sizler için İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenlerden bahsedeceğiz.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Öncelikle ihtiyaçlarımızın ne olduğunu önceden tespit etmek gerekir. Örneğin nerelere borçlarımızın olduğunu, aylık ödediğimiz taksit, kira gibi giderleri ve her ay ekstra harcadığımız tutarları tespit etmemiz gerekiyor.

Daha sonra bu tespitlerin toplam tutarını bilmeliyiz. Bunu yapmak sizi kredi çektiğinizde ödeme zorluğundan kurtaracaktır. Sonrasında ise ne için kullanacaksanız o tutarı da üzerine ekleyip toplam ihtiyacınız olan paranın ne olduğunu görebilirsiniz. Kredi çekerden de toplam ihtiyacınızdan biraz daha fazlasını çekmenizde fayda vardır. Ancak çekmek istediğiniz tutardan fazlası sizi olağan dışı etkilemiyorsa. Eğer etkiliyor ise yani faiz oranı artıyor aylık taksit farkı artıyor ise ihtiyacınız kadarını çekmek daha faydalı olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra kaç paraya ihtiyacınız olduğu ortaya çıkacaktır. Bu miktarı kaç ay istediğinize karar vermelisiniz. Eğer ileriki aylar ve ya yıllarda başka bir planınız varsa bu süre dolmadan bitecek şekilde kredimizi kullanmalıyız.

Çekeceğimiz aya da kadar verdikten sonra, aylık taksit miktarını belirlememiz lazım. Düzenli ödemeleriniz (kira, taksitler, faturalar, temel ihtiyaçları, okul ihtiyaçları) hesaplandıktan sonra, çektiğiniz kredinin aylık ödemesi bunlar ile beraber size rahat bir yaşam sunmalıdır. Yani ucu ucuna ayarlamak, ileriki aylarda ekstra bir masraf çıktığında kredi ödemelerinizi yapamayabilirsin. Buna müsaade vermeyecek tutarda aylık taksitlere bölmek doğru olacaktır.

Taksit miktarını da belirledikten sonra yapmanız gereken şey faiz oranlarına bakmaktır. Faiz oranları sizin geri ödeme şeklinizi etkiler. Bu da aylık tutarı ve vade sayısını etkiler. Yani faiz oranları bi kredinin en önemli kısmıdır. Tüm bankalardaki kredi faiz oranlarına bakmalı ve hepsini birbirleri ile karşılaştırmalıyız. Hatta bundan ziyade, vaktimiz varsa takipte olmalı ve ertelemeli öde, sabit faiz gibi çeşitli fırsatları kollamak için takipte kalmalı ve faiz oranlarının düştüğü bir an krediye başvurmalısınız. Bazı kredilerde vade farkına göre faiz oranları değişmektedir. Siz de bunların takibini yapmalı ve en uygun vade taksit oranını kendiniz belirlemelisiniz.

Kredi araştırması yaparken çok yere başvuru yapmamaya özen gösterin. Her banka kredi verilecek kişiye hak etmesi için gerekli olan şartları bildirir. Bu şartları önceden takip etmeli ve uygun olup olmadığınıza bakmalısınız. Aksi takdirde her ret krediniz başka bir banka tarafından görüntüleneceği için kredi alma ihtimaliniz gittikçe düşecektir. Bunun olmaması adına gerekli şartları yerine getirebilecek durumda başvuru yapabilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız, düzenli hesaplamaları yaptınız, miktarı çıkardınız, aylık ödemelerinizi belirlediniz, faiz vade oranlarını düzenlediniz, ihtiyaç kredi kullanacağınız bankayı da buldunuz şimdi sıra belgeleri toplamaya geldi. Sizden birkaç belge istenecektir. Bu belgeleri de eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra, artık kredi başvurusuna ve kullanımına hazırsınız demektir. Krediyi başvurduğunuz gün alabilirsiniz. O yüzden aceleci davranmaya gerek yok. Tüm bu işlemleri sırasıyla uygulayarak siz de bilinçli bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenlere dikkat etmek krediyi sağlıklı ve amacına uygun kullanmanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler! başlıklı makalemizde Bitcoin Cash, bitcoin nasıl kullanılır ve bitcoin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.