• YARIM ALTIN
  1.055,63
  % 1,97
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0944
  % -0,15
 • € EURO
  6,6161
  % 0,40
 • £ POUND
  7,9039
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  0,8670
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,0953
  % 0,14
 • BITCOIN
  60269,158
  % 2,56
 • BIST 100
  116.829,3900
  % 1,03

Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan 12 Soru

Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan 12 Soru
Bu yazımızda sizlere konut kredisi almak isteyen kişilerin kafasını kurcalayan 12 soru ile yanıt vermeye çalışacağız.

Konut kredisi nedir?

Konut kredisi, orjinal adı ile mortgage kredisi, ev almada kullanılan uzun vadeli bir kredi türüdür. Çoğu insanların ev gibi pahalı bir taşınmaz mülkü alacak duru olmadığı için belli bir miktar peşinat verilerek geri kalanının devlet tarafından desteklenerek alımı sağlandığı bir kredi türüdür.

Hangi konutlara kredi çıkar?

Almak istenilen konutun en az yüzde sekseninin tamamlanmış olması gerekir. Eğer almak istediğiniz konut tapuda mesken olarak görünmüyor ise kredi çıkarmamız mümkün değildir. Tapuda mesken olarak kayıtlı olmayan bir taşınmaz, asla bir konut sayılamayacağı için kredi de çıkması mümkün değildir veya kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu yok ise de kredi çıkmaz. Konutun üzerinde hiç bir ipotek olmaması gerekir. Satılan konut birinci dereceden yakınınız olmaması gerekir.

Konut kredisini kimler alabilir?

Bankalardan konut kredisi alabilmeniz için genel kredi şartlarını taşıyabiliyor olmanız gerekir. Belgelenebilir geliriniz olmalı. Maaş bordrosu, o yok ise geliri belgelemek gerekmektedir. Ayrıca sigortanız olmalıdır. Sigortanız sizin hali hazırda para kazanıyor olduğunuzu ve devletten tespitli olduğunuzu gösterdiğinden dolayı bankayı güvence altına almak adına konulmuş bir koşuldur. Bunların haricinde kredi notu da konut kredisi için çok önemlidir. Kredi notunuz risksiz grupta yer almalıdır. Aksi takdirde kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Konut kredisi konut değerinin ne kadarını verir?

Konut kredisinde konut değerinin ne kadarına kredi çıkacağı veya kaç TL kredi verileceğine bankanın gönderdiği Ekspertiz karar verir. Ekspertiz almak istediğiniz eve gelir. Evi inceler, bir fiyat belirler ve bankaya bildirir. Banka evin fiyatını öğrenmiş olur. Buna göre başvuru yaptığınızda bildirdiğiniz gelirlere veya kefile göre sizin ödeyebileceğiniz sınırda %75 ine kadar kredi tutarı çıkarmaktadır.

Bu durumda devletin katkısı var mıdır?

ilginizi Çekebilir  Borsa Rekora Doymuyor

Evet, devlet bu durumda vatandaşı mağdur etmez. Konut kredisi devlet destekli bir kredi türü olduğundan dolayı, ödenen faiz üzerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaftır.

Hangi bankadan kredi kullanılmalı?

Konut kredisi çekilecek bankalar karşılaştırmalı olarak takip edilmelidir. Size en uygun şartları taşıyan, aynı zamanda güvenilir bir banka tercih edilmelidir.

Kaç ay vade ile kredi alınmalı?

Kredi kullanırken maddi durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Normal şartlar altında en uygun kredi seçeneği 10 yıl yani 120 ay vadeli kredidir. Yurtdışında bu süre 15 yıla kadar çıkmaktadır ancak ülkemizde 10 yıllık bir periyotta kullanılıyor ve en uygun seçenek te 10 yıllık olandır.

Kredi alırken en önemli şey nedir?

Kredi alırken en önemli şey faiz oranlarıdır. Vade farkı çok uzun olduğu için geri ödemeler de yüksek meblağlardadır. Buna göre faiz oranlarını çok iyi takip etmeli 0,01 lik bir değişimin bile elle tutulur fark yaratacağını göz önünde bulundurmalıyız.

Krediden vazgeçebilir miyim?

Evet aldığınız krediden ödeme zorluğu çekiyorsanız veya istemiyorsanız vazgeçebilirsiniz. Bunun için evi satmalı ve kredi borcunuzu kapatmalısınız. Siz yapmazsanız devlet sizin yerinize yapacaktır.

Evimi borcuyla beraber devredebilir miyim?

Evet oturmak ve ödemek istemediğiniz bir evi sizinle aynı şartları taşıyan bir kimseye devredebilirsin.

Ödeme bitmeden evin başına bişey gelirse ödemeye devam eder miyim?

Eğer evinize herhangi bir doğal afet isabet ederse sizin evinizin borcu bitmese bile eviniz zorunlu sigorta kapsamında olduğundan dolayı devlet zararınızı karşılayacaktır.

Ev almak mantıklı mı?

Konut kredilerinde söylenen şey “kira öder gibi ev sahibi olmaktır” ancak günümüz faiz oranları ve ev fiyatları ile konut kredisi kullanan bireyler kesinlikle bir kira bedeli değil, çok daha fazlasını ödemektedir. Eğer siz de kredi kullandığınızı var sayarak aylık ödemeniz gereken tutarı, normal şartlar altında kira olarak verebilecek düzeyde iseniz tabi ki sizler ikin ev almak çok mantıklıdır. Ancak ev kredisi kullanan bir vatandaşın verdiği taksit, hayatını etkiliyor ise çok daha uygun fiyata kirada oturması tavsiye edilir.

ilginizi Çekebilir  Güncel Kredi Faiz Oranları