KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR? - Doviz Altın Borsa
 • YARIM ALTIN
  967,66
  % -0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9254
  % 0,04
 • € EURO
  6,5701
  % 0,02
 • £ POUND
  7,7850
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  0,8544
  % -0,40
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % -0,04
 • BITCOIN
  50133,480
  % -2,50
 • BIST 100
  123.032,3300
  % 0,23

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR?

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Eğitim öğretim sürecine destek ve yetkinlik kazandıran doğrudan devlet destekli ya da öğrenim kredisi gibi geri ödeme ön koşulu ile öğrencilere verilen tüm destek kredileri aslında ekonominin ve finansal araçların bütüncül unsurlarıdır. Toplumu ve okuyan tüm öğrenci kesim gruplarını sosyal ölçekte koruma ve gelişime teşvik etse de aslında ekonomi ve geri ödeme sistemi hayli uzun ve yorucudur. Yıpratan hali ile işsizlik ve istihdam sorunu, baş kriz noktalarını oluşturmaktadır. Öğrenim sürecinde kolaylıkla harcanan krediler  mezun olma ve  eğitim bitimi sürecinde   mali  kriz olma yüzünü gösterecek  ;omuzlarda kalan bir yük olarak  karşınıza çıkacaktır.. Sonucu  ne olursa olsun  eğitim süresince anı yakalamak ve  büyük ölçüde zamanı verimli kullanmak isteyen herkes  için;  mecbur kılındığı  için  öğrenim kredi başvurusu yoluna gidilmeli ,bu imkandan faydalanılmalıdır.. KYK öğrenim kredisi nasıl alınır? Sorusu ışığında kredi alma imkân ve olanakları iyice araştırılmalı, eğitim süresince mali destek sağlayan bir yakınınız ve yardım kuruluşları gibi hizmet veren yöntemleriniz yoksa mutlaka okurken daha k öğrenim kredisi alınmalı, mezun olunduktan sonra vakit kaybedilmeden hızlıca geri ödeme yapılmalıdır. Bu süreçte derslerden başarılı olmak ve mezun olma şartlarını sağlamak son derece önemlidir. KYK öğrenim kredisi ön lisans, lisans ve master yapan her öğrenim gören kişiye verilmekte her yıl alınan ücret belli oranda artmaktadır. Öğrenim kredisi alma şartları:

 • Öğrenim kredisine başvurmak için öncelikler TC vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Ön lisans, lisans, açık öğretim öğrencilerinden sadece öncelik sahibi olanlar: Şehit gazi çocuğu olarak, anne baba her ikisi de ölmüş olmak )
 • İki yıllık ön lisans mezunuyken ara vermeden dikey geçiş sınavı ile lisansa tamamlama süreci ve kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınavında öğrenim kredisi verilmemektedir)
 • Yüksek lisans öğrencileri de başvuruda bulunabilir.
 • KYK tarafından geri ödeme şartı ile ödenen öğrenim kredisi ve Devlet tarafından karşılıksız ödenen burslar aynı anda alınamaz.
 • Okul şartını tamamlamış olmanız ve haklardan yararlanma yetiniz olması halinde kredi alınabilir; aksi takdirde kredi ödemesi yapılamaz.

Öğrenim kredisi ve başvuru şartlarını tamamlayan öğrenciler kredi yurtlar kurumunca bilgilendirilecek noterlerden işlemlerini sürdüreceklerdir. Son aşamada KYK ve imza yetkisi verilerek sürece adım atılmış olacaktır.

Kredi alma şartları ve imkânı olmayan maddi darlık içinde yaşayan ailelerin bu destekten faydalanması sosyal devlet anlayışı ve aile ve politikalar bakanlığı bünyesinde yardım kanallarını öngören destek araçlarıdır. Bu sebeple öğrenim kredisi alan ailelerin ekonomik düzeyleri, kaç kardeşin bu imkândan faydalandığı, geçim kaynakları, aile üyeleri ve kazanç bordrosu ile önceliğin tanınması noktasında çok önemli bir yere sahiptir.  Devlet olma geleneğinin ve kredi destek sağlayıcı finansal grupların temel dayanağı bu temel prensip olmalıdır.

Eğitim burs, kredi gibi mali finans araçları ile desteklenirse sonucu herkesçe alkışlanacak gelişim ve yeniliklerin, teknolojiyi kullanma, bilgiyi yayma ve bilimden faydalanma limiti de o ölçüde artacak, başarı ivmesi hızlı bir şekilde yol kat edecektir. Mali yapının kredi desteği ile eğitime bu katkıları öğrenci için bulunmaz bir nimettir. Sonradan ödeme kolaylığı sağlandığı taktirde öğrenim kredisi alamaya hak kazanan her genç ve öğrenim aşığı kişi, bilimin bu nimetlerine ortak olacak, ilgi ve azimle çalışma yolculuğuna aynı paydada devam edecektir. Hayatın her yerinde karşımıza çıkacak olan eğitimin farklı yüzleri mali kaynaklarla desteklendiği ölçüde toplum başarısı katlanarak çoğalacak, finansal iş hacmi ve istihdama yaptığı katkı ile krediler, hibeler ve öğrenim destek amaçlı yapılan eğitim ödemeleri her aşama ve safhada liderliğini sürdürecektir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler! başlıklı makalemizde Bitcoin Cash, bitcoin nasıl kullanılır ve bitcoin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.