Taşıt Kredisi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler - Doviz Altın Borsa
 • YARIM ALTIN
  969,26
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9314
  % 0,16
 • € EURO
  6,5810
  % 0,18
 • £ POUND
  7,7909
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  0,8561
  % -0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % 0,07
 • BITCOIN
  49785,191
  % -2,72
 • BIST 100
  122.880,4500
  % 0,11

Taşıt Kredisi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Taşıt Kredisi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Taşıt alımlarında en sık başvurulan yöntem, taşıt kredisidir. Çünkü taşıt kredisinde alabileceğiniz araba ve model sayısı artar. Kredi ile desteklenecek olan bütçeniz size daha iyi ve daha üst model ve çoğu zaman sıfır araba alma imkanı sunar. Ancak taşıt kredisi almadan önce de bilmeniz gereken şeyler vardır. Biz de sizler için taşıt kredisi çekmeden önce bilmeniz gerekenleri derledik.

Öncelikle kimler taşıt kredisi alabilir

Taşıt kredisi almak için hangi belgeler gerekmektedir

Öncelikle kimlik aslı ve fotokopisi daha sonra ikametgah ilmuhaberi, o yoksa adresi belgeleyici herhangi bir fatura olması gerekiyor. Bunun dışında daha önce de belirttiğimiz gibi gelir belgesi ve sosyal sigortalar kurumu dökümü’nün de olması gerekiyor. Eğer sıfır araç alınacaksa proforma faturası gerekiyor. Proforma faturasında bulunan tutarın %90 ana kadar araç kredisi çıkmaktadır. Taşıt kredisini 48 aya kadar kullanabiliyoruz. İkinci el araçlarda tabii ki aracın ruhsatı gerekli ve ikinci el araçlarda kredi kullanacağımız vade süresi ve taşıtın yaşı toplamda 8 yılı geçemez. Örneğin 3 yıllık bir araç kredisi düşünüyorsak taşıtın yaşı 5 yılı geçmemelidir. Kredi kullandırma bankanın kendi özelinde olduğu için bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ancak standart olarak uygulanan genel prosedür böyledir.

Taşıt kredisi başvuru süreci nasıl işliyor
Onaylandıktan sonra bankanın istediği belgelerle birlikte şubeye gitmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreç tekrar genel müdürlük onayı alınıyor. Genel müdürlükten olumlu dönüş sağlandığı takdirde taşıt kredisi ipotekli bir ürün olduğu için araca ipotek konuluyor. İpotek işlemleri başlıyor ve nihayetinde kredimizi kullanabiliriz. İkinci el araçlarda aracın ruhsatını götürdüğünüz den ve zaten taşıt kredisi çektiğinden dolayı araç ipotek edilir. Borcunuzu ödemediğiniz durumda satın aldığınız yani kredisini çektiğiniz ipoteği bulunan araç elinizden alınır. Bu yüzden kredileri düzenli ödemek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler! başlıklı makalemizde Bitcoin Cash, bitcoin nasıl kullanılır ve bitcoin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.