Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler! - Doviz Altın Borsa
 • YARIM ALTIN
  969,06
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9261
  % 0,07
 • € EURO
  6,5761
  % 0,10
 • £ POUND
  7,7910
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  0,8551
  % -0,33
 • РУБ RUBLE
  0,0956
  % -0,16
 • BITCOIN
  50821,357
  % -2,36
 • BIST 100
  122.857,1200
  % 0,09

Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler!

Yeni Başlayanlara Kripto Para birimi ile Alakalı Bilgiler!

Bitcoin nedir?

Genellikle kripto para birimi, sanal para birimi veya dijital para birimi olarak tanımlanan Bitcoin, tamamen sanal olan bir para türüdür.

Nakit alışverişin online versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Ürün ve hizmet satın almak için kullanabilirsiniz, ancak henüz pek çok birim Bitcoin’i kabul etmiyor ve bazı ülkeler bunu tamamen yasakladı.

Bitcoin nasıl çalışır, Nasıl Kullanılır?
Her Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayarda bir ‘dijital cüzdan’ uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyası gibidir.

İnsanlar dijital cüzdanınıza Bitcoin (veya başka bir kripto para) gönderebilir ve başkalarına Bitcoins gönderebilirsiniz.

Her bir işlem, blockchain adı verilen genel bir listeye kaydedilir.

Bu, insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, kopya yapmalarını veya işlemleri geri almalarını önlemek için Bitcoin geçmişini izlemeyi mümkün kılar.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almanın üç ana yolu vardır.

 •  Bitcoins satın ‘gerçek’ para kullanarak edinebilirsiniz.
 • Bir şeyler satabilir ve insanların Bitcoins ile size ödeme yapmasına izin verebilirsiniz.
 • Veya bir bilgisayar üzerinden sanal işlem oluşturabilirsiniz.Bitcoin Neden Değerli Oldu?

  Para dışında, altın ve elmas gibi değerli gördüğümüz birçok şey var. Aztekler kakao çekirdeklerini para olarak kullandılar!

  Bitcoinler değerlidir, çünkü insanlar bunları gerçek mal ve hizmetler ve hatta nakit ile değiştirmeye hazırdır. Sanal para ile arz talep arttığı için kripto para Bitcoin’in değeri buna bağlı olarak artmaktadır.

  Bitcoin (Kripto Para) Güvenilir mi?

  Her işlem herkese açık olarak kaydedilir, bu nedenle Bitcoin’leri kopyalamak, sahte olanları yapmak veya sahip olmadığınızları harcamak çok zordur.

  Bitcoin cüzdanınızı kaybetmek veya Bitcoinlerinizi silmek ve sonsuza kadar kaybetmek mümkündür. Ayrıca, Bitcoin’lerinizi uzaktan saklamanıza izin veren web sitelerinden hırsızlıklar da olmuştur.

  Bitcoins’in değeri 2009’da oluşturulduğundan bu yana yıllar geçtikçe arttı ve bazı insanlar ‘gerçek’ paranızı Bitcoins’e dönüştürmenin güvenli olduğunu düşünmüyor.Ama yinede Bitcoinler (kripto paralar) ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderiliyor. Yapılan işlemler ağa duyurulu mu durumunda blok zincirinde yerini alıyor ve eklenen Bitcoinler birden fazla kullanılamıyor. Böylece Bitcoin teknolojisini kullananlar hızlı ve güvenilir bir ödeme ağı sağlıyor. 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sıfır Faiz ile Araba Almanın Yolu başlıklı makalemizde araba kredisi, kredi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.